s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?

Jak rozpoznać wadę zgryzu u dziecka?

Odpowiedź na to pytanie jest tak prosta: profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.
Ale skoro to takie proste to dlaczego 90-95% 6 latków ma co najmniej 1-2 zęby dotknięte procesem próchnicowym?

Jak w takim razie zapobiegać próchnicy u dzieci?

Odpowiedź na to pytanie jest tak prosta: profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.
Ale skoro to takie proste to dlaczego 90-95% 6 latków ma co najmniej 1-2 zęby dotknięte procesem próchnicowym?

Jak w takim razie zapobiegać próchnicy u dzieci?

Spróbujmy usystematyzować w punktach co powinien zrobić „zespół dziecko-rodzic”, żeby zminimalizować szansę na pojawienie się ubytku próchnicowego:

  1.  Jak najwcześniej wdrożyć skuteczne czyszczenie zębów, najpierw pod czujnym okiem rodzica, potem samodzielnie. No ale sprawdzać trzeba, tak jak KGB, które wierzyło, ale sprawdzało.
  2. Tak dopasować dietę dziecka, aby nie pojadało ono słodyczy między posiłkami. Wiem nie jest to proste, ale nikt nie zabrania dzieciom słodyczy. Chodzi tylko o to, żeby wyznaczyć konkretne dni lub pory dnia, gdy słodycze jeść można, ale potem konieczne jest mega dokładne wymycie zębów, tak żeby „robale zębowe” nie miały czego dokańczać. Takie reszki słodyczy w bruzdach zębowych to niemal gwarant próchnicy.
  3. Umówić wizytę adaptacyjną u stomatologa dziecięcego, a następnie w pełni mu zawierzyć i oddać się jego profesjonalizmowi.
  4. To lekarz w miarę potrzeb ustali częstotliwość profesjonalnego, gabinetowego czyszczenia zębów, lakierowania, lakowania oraz podpowie, czy wcześniejsze działania profilaktyczne są w pełni skuteczne.
  5. Jeśli usłyszymy diagnozę plama próchnicowa, a jest to jednak początek próchnicy u dzieci, nie wpadajmy od razu w panikę i nie posypujmy głowy popiołem.

Konsultacja ze stomatologiem dziecięcy i natychmiastowe wdrożenie leczenia. Nie myślę tu oczywiście o tym, żeby od razu wiercić, wytrawiać, bondować i plombować. Na to zawsze będzie czas.

Nasze dzieci rosną, ich organizm rozwija się i ma niesamowite wręcz zdolności regeneracyjne. To samo dotyczy zębów, trzeba im tylko trochę pomóc.

Stomatolog dziecięcy może zastosować remineralizację szkliwa za pomocą preparatu o wysokiej zawartości fluoru lub zastosować preparat „Icon”.

Wg producenta „bardzo płynna żywica, przenika do próchnicy szkliwa dzięki siłom kapilarnym i blokuje drogi dyfuzji do próchnicy kwasom kariogennym, zamykając początkową próchnicę w trudno dostępnych obszarach proksymalnych i powierzchniach gładkich zębów”.

A tak po polsku:

Lekarz rozsmarowuje preparat na powierzchni szkliwnej plamy, suszy i powstaje bariera dla „robali zębowych”.

Jest to metoda stosowana od niezbyt długiego czasu, ale z punktu widzenia logiki wydaje się być słuszna i właściwa.

Oczywiście nie daje 100% pewności, że próchnica wycofa się , a plama zniknie, ale nie powinna się ona powiększać.

Tak jak wspomniałem wcześniej na wiercenie i plombowanie zawsze będzie czas w przyszłości.

Tak jak widzimy zapobieganie próchnicy u dzieci wydaje się być proste, ale wymaga sporego zaangażowania ze strony małego pacjenta, rodzica oraz profesjonalnego stomatologa dziecięcego.

Pamiętajmy jednak, że zapobieganie zawsze jest prostsze, lepsze i tańsze niż leczenie, a przepiękny i zdrowy uśmiech naszego dziecka będzie dla nas rodzica największą nagrodą.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12