s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jaką szczotkę do zębów wybrać?

W chwili obecnej mamy na rynku dziesiątki różnych szczoteczek, różniących się metodą działania, kształtem, twardością włosia, ilością włosia, wielkością itd.

Tak naprawdę nie ma złotej recepty, żeby wybrać tą najlepszą, natomiast jesteśmy w stanie zasygnalizować pacjentowi, która ze szczoteczek będzie mu pomagać, a w jak najmniejszym stopniu szkodzić.

Każdy z nas rozpoczął przygodę z higieną jamy ustnej w różnym wieku, stosując różne pasty, ale jedno jest niemal pewne, pierwsza szczoteczka była manualna (tradycyjna).

Tradycyjna szczoteczka do zębów – wady i zalety

Nasza wiedza o szczoteczka tradycyjnych ogranicza się do tego, że są cztery rodzaje włosia (ultra soft, soft, medium i hard). Dodatkowo wiemy, że szczoteczki mogą być tanie, średnio drogie i drogie. Na logikę, bazując tylko i wyłącznie na tych informacjach statystyczny pacjent wybierze szczoteczkę medium, średnio drogą. Pytanie tylko, czy to jest szczotka DLA NIEGO.

 Zalety:

– niewygórowana cena

– prostota konstrukcji

– nie wymaga czytania instrukcji obsługi, bo jej nie ma

– łatwość dezynfekcji i przechowywania

– popularność

– wszechstronność, jak się zużyje to można nią nawet czyścić fugi w łazience

Wady:

– pracochłonność, żeby skutecznie wyczyścić wszystkie zęby trzeba poświęcić temu 3-5 minut

– możliwość podrażnienia dziąseł, główka szczoteczki jest z reguły za duża

– krótka żywotność, szczególnie w rękach dzieci, które jak wiemy skutecznie potrafią sprawdzić wytrzymałość każdej rzeczy.

Elektryczna szczoteczka do zębów - wady i zalety

Elektryczne szczoteczki do zębów cieszy się dużą popularnością. Poza ciekawym sposobem na mycie zębów urządzenie to niesie ze sobą wiele korzyści. Przyjrzyjmy się dokładnie zarówno zaletom jak i ich wadom.

Zalety:

1. Dokładność

szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej (np. z kieszonek dziąsłowych czy przestrzeni międzyzębowych), ponieważ wykonują więcej ruchów w ciągu minuty niż może wykonać samodzielnie ludzka ręka (szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać do 200 ruchów czyszczących na minutę w czasie, kiedy szczoteczką obrotowo-pulsacyjną wykonamy od 5.000 ruchów czyszczących i aż 40.000 ruchów pulsacyjnych na minutę, a szczoteczka soniczna pozwala na wykonanie aż do 62.000 ruchów wymiatających na minutę)

2. Wielozadaniowość

nowoczesne szczoteczki posiadają wymienne końcówki, dlatego wystarczy zakupić jedną szczoteczkę i kilka końcówek (po jednej dla każdego członka rodziny), wtedy koszty zakupu urządzenia będą niższe, a każdy będzie mógł z niej korzystać.

3. Prosta obsługa

użytkowanie szczoteczki elektrycznej nie wymaga zręczności manualnej, dzięki czemu świetnie nadaje się ona dla osób niepełnosprawnych czy też dla dzieci.

4. Oszczędność czasu

dzięki wbudowanemu zegarowi szczoteczka informuje nas po 120 sekundach, że możemy zakończyć mycie; szczotkując zęby szczoteczką manualną najczęściej sami decydujemy, kiedy zakończyć mycie zębów, często nie pilnujemy czasu i możemy robić to zbyt długo, co nie ma korzystnego wpływu na dziąsła.

5. Działanie wielokierunkowe

szczoteczki elektryczne masują również dziąsła, co ma korzystny wpływ na przyzębie.

Wady:

  1. Działanie uzależnione jest od prądu, szczoteczka elektryczna, aby funkcjonować musi mieć naładowaną baterię

2. Wyższe koszty – jest to spory wydatek jednorazowy, ale pamiętajmy, że życie to sztuka wyboru

3. Możliwość zniszczenia szkliwa i podrażnienia dziąseł zbyt mocny nacisk szczoteczki elektrycznej na zęby może doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz podrażnienia dziąseł; by do tego nie doszło warto korzystać z czujnika siły nacisku, który pomoże dostosować idealną siłę potrzebną podczas szczotkowania

Co ile należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Odpowiedź niełatwa, ponieważ każdy z nas szczotkuje w inny sposób, z różną siłą, częstotliwością, zaangażowaniem. Spróbujmy podejść do tego na logikę.

Używajmy szczoteczki do momentu, gdy:

  • włosie nie zacznie się trwale odkształcać,
  • zapach będzie miły i sympatyczny ( pamiętajmy, że szczoteczka to też siedlisko „robali zębowych”)
  • nie będzie widocznych ewidentnych śladów zużycia
  • po umyciu zębów efekt świeżości będzie odczuwalny.

Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, myślę że okres 4 tygodni to czas właściwy ( producenci podają różne czasokresy).

Pamiętajmy, że efektywna szczoteczka i jej skuteczne użytkowanie to mniejszy stres dla pacjenta podczas wizyty kontrolnej u stomatologa.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12