s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy-pierwsze sygnały

Dla każdego rodzica jego dziecko jest jedyne i niepowtarzalne, po prostu najwspanialsze. Dość często gloryfikujemy jego osiągnięcia, porównujemy z innymi dziećmi i tym samym bardzo często stajemy przed ogromnym dylematem. Czy wszystko to co robię dla MOJEGO dziecka jest wystarczające, czy aby czegoś nie przegapiłam?

Oczywiście, każde dziecko jest inne, a jego rozwój jest indywidualny i niepowtarzalny, co nie znaczy, że nie istnieją pewne normy, według których jesteśmy w stanie określić zgodność tego rozwoju z pewną wszechobecną statystyką.

W wieku 5-6 lat mowa dziecka powinna być już wyraźna, poszczególne głoski  prawidłowo artykułowane i co najważniejsze treści przekazywane przez dziecko powinny być w pełni zrozumiałe przez otoczenie. Jakiekolwiek problemy na tym etapie i co niezwykle istotne sugestie nauczyciela nauczania przedszkolnego (jest specjalistą) muszą być przez rodziców potraktowane bardzo poważnie, a wizyta u logopedy wydaje się być nieodzowna.

Problemy z wymową głosek, trudności w wypowiadaniu się wynikające z braków w słownictwie lub w niezrozumieniu instrukcji lub treści zadań, niedomogi gramatyczne to zdecydowane przesłanki, że naszemu dziecku potrzebna jest specjalistyczna pomoc.

Jasne, taki schemat postępowania jest właściwy w przypadku dziecka, które za chwilę rozpocznie etap szkolny. Natomiast, czy są pewne wcześniejsze sygnały, że coś w rozwoju naszego dziecka jest nie tak?

  • dziecko nie wykonuje poleceń ( może ich nie słyszy)
  • dziecko nie mówi
  • dziecko nie wypowiada się lub robi to nieskładnie
  • dziecko mówi niewyraźnie, jąka się, ucina końcówki itd.

To wszystko powinno nas mocno zaniepokoić. Co zrobić?

Odpowiem jako rodzic. Nikt z nas nie czuje się na siłach i nie posiadamy odpowiedniego poziomu wiedzy, aby odpowiedzieć na pytanie, czy coś jest jeszcze normą, czy też nie.

Prosta droga: nasz lekarz pediatra, dalej specjalista laryngolog-audiolog i logopeda.

Specjalista postawi odpowiednią diagnozę, podpowie co jest dobre dla naszego dziecka, a co najważniejsze rozwieje wszelkie nasze wątpliwości i pytania.

Dziecko nie mówi-kiedy udać się do logopedy?

Wg statystyki dziecko do 12 miesiąca życia powinno gaworzyć, używać gestów, mimiki, nieskomplikowanych dźwięków oraz prostych słów np. mama, tata, baba, papa.

Do 2 roku życia mowa staje się płynniejsza, a zasób słów bogatszy. „O busiuś, o okosiek, o kjuik” takie określenia są zrozumiałe tylko dla rodzica oglądającego z dzieckiem Kubusia Puchatka.

Słów jest coraz więcej, część z nich np. mama może określać wielu członków rodziny (mamę, tatę, babcię, dziadka), ale najważniejsze, że są. Dość częste jest również upraszczanie słów, wypowiadanie tylko początku słowa lub jego końca.

W sytuacji, gdy tego typu elementy nie występują, gdy dziecko nie używa tego typu określeń lub po prostu wypowiada się w sposób bardzo skąpy, zdrowy rozsądek podpowiada, że wizyta u logopedy jest konieczną.

Kiedy iść do logopedy z 2 latkiem?

Spróbujmy usystematyzować wiedzę:

  • gdy dziecko nie mówi
  • gdy wypowiadane słowa są niezborne, chaotyczne, nie potrafimy połączyć ich z aktualną sytuacją
  • gdy dziecko mówi bardzo głośno lub skrajnie cicho
  • gdy nie zauważamy istotnego wzrostu zasobu słownictwa u dziecka ( czasami wina leży w nas)
  • gdy dziecko nie wypowiada się lub robi to nieskładnie
  • gdy dziecko mówi niewyraźnie, jąka się, ucina końcówki itd.

Logopeda rozwieje wszelkie nasze obawy i wątpliwości. Nawet jeśli okaże się, że nasze niepokoje są na wyrost, to świetnie, zawsze lepiej chuchać na zimne.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12