s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Aparaty ortodontyczne stałe

Stały aparat ortodontyczny w Łodzi – poznaj rodzaje

W chwili obecnej specjalista ortodoncji może zaproponować pacjentowi co najmniej kilka rodzajów stałych aparatów

Obecnie nasza pracownia w Łodzi może zaproponować pacjentowi co najmniej kilka rodzajów stałych aparatów. Zobacz, co mamy w naszej ofercie:

  1. Aparat ortodontyczny tradycyjny – metalowy, ceramiczny lub kryształowy zbudowany z małych zamków, które naklejone są na każdy ząb objęty leczeniem. Do zamków jest przymocowane źródło siły – drut – za pomocą tzw. ligatur (gumek). Aparaty te różnią się materiałem, z którego wykonane są zamki, co przekłada się na widoczność i estetykę każdego z rozwiązań.Jesteś zainteresowany? Tradycyjne aparaty stałe metalowe  cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z faktu, że są tak samo skuteczne jak inne aparaty stałe, ale przy tym najtańsze. Dodatkową zaletą jest fakt, że można wybrać zamki o niskim profilu, co znacznie poprawia komfort pacjenta.
  1. Aparat samoligaturujący – Aparat samoligaturujący, podobnie jak tradycyjny, posiada zamki, które jednak nie wymagają stosowania ligatur (tzw. gumek). Zamki samoligaturujące wyposażone są w mechanizm przesuwny blokujący łuk, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. O rodzaju wyboru aparatu decyduje ortodonta. Jest to m.in. uzależnione od rodzaju wady i ilości miejsca pomiędzy zębami dolnymi a górnymi.
  1. Aparat lingwalny (językowy) – Aparat stały lingwalny (Incognito) nazywany jest także językowym, ponieważ zamki umieszczone są na zębach od strony języka. Dzięki temu praktycznie ich nie widać! Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na codzienne funkcjonowanie z widocznym na zębach aparatem stałym.
    Zamki w takim aparacie są projektowane indywidualnie do każdego zęba, a następnie odlewane ze stopu złota lub irydu, co niestety zdecydowanie podraża koszt aparatu i leczenia.

Jak działa aparat ortodontyczny? Aparaty ortodontyczne stałe Łódź

Aparat ortodontyczny ma za zadanie:

  • wyleczyć wadę zgryzu,
  • przywrócić właściwe zwarcie między szczęką i żuchwą,
  • wyrównać zęby,
  • ustawić je prawidłowo w łuku zębowym.

Chcesz wiedzieć więcej? Działanie aparatu w uproszczeniu polega na tym, że wywiera nacisk na niektóre zęby, wymuszając ich powolne przemieszczanie w obrębie szczęki. Po pewnym czasie nieprawidłowo ustawiony ząb zajmuje właściwą pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów.  Leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa średnio dwa lata.

Zainteresowała Cię ta forma leczenia? Przesuwanie zębów aparatami ortodontycznymi wiąże się ze zmianami w obrębie kości. W miejscu, na które ząb jest przemieszczany, dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Natomiast w miejscu, z którego ząb był przesunięty, kość szczęki ulega powolnemu nawarstwieniu.

Jak długo należy nosić aparat stały?

Jak długo należy nosić aparat stały?  To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Okres użytkowania aparatu ortodontycznego wynosi około 12-18 miesięcy. Na ten czas wpływa jednak szeregu czynników:

  1. Wiek pacjenta – aparat stały może zostać założony u pacjentów w każdym wieku. Istnieje generalna zasada, że im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym większa szansa, że będzie ono trwało krócej. Jest to spowodowane tym, że u nastolatków nie jest jeszcze zakończony wzrost struktur kostnych, korygowanie wad zgryzu odbywa się u nich szybciej i często bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych;
  2. Rodzaj wady zgryzu i wyjściowy stan zębów często wymaga tzw. leczenia przygotowawczego. Co przez to rozumieć? Przed założeniem aparatu stałego powinno wyleczyć się wszystkie ubytki próchnicowe, a w przypadku plomb mocno zużytych, wytartych, nieszczelnych należy je wymienić (po założeniu aparatu jest to dużo trudniejsze, a czasami wręcz niemożliwe, a pamiętajmy że aparat dłuższą chwilę będziemy nosić). Musisz wiedzieć że każdą wadę zgryzu leczy się w nieco inny sposób – czasami potrzebne są dodatkowe zabiegi chirurgiczne przed lub podczas leczenia. To może wydłużyć cały proces.
  3. Rodzaj aparatu ortodontycznego. Każdy z aparatów stałych działa nieco inaczej i w różnym tempie. W ostatnim okresie w gabinetach ortodontycznych pojawiło się wiele nowych rodzajów aparatów i generalnie istnieje tendencja do indywidualizowania aparatu do potrzeb konkretnego pacjenta. Czas leczenia zależy oczywiście  od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, ale w przypadku aparatów „szytych na miarę” jest z reguły krótszy niż w przypadku zastosowania klasycznego aparatu ortodontycznego. Sprawdź naszą ofertę aparatów ortodontycznych w Łodzi!
  4. Współpraca z lekarzem ortodontą i ścisłe stosowanie się do zaleceń.

Aparat stały dla dziecka – kiedy po niego sięgnąć? Sprawdź nasz gabinet ortodontyczny w Łodzi

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka! To fakt. Rodzi się jednak pytanie czy to rodzic ma wiedzieć kiedy u dziecka założyć aparat ortodontyczny w Łodzi… i jaki? Co powinno zaniepokoić rodzica i kiedy powinien rozważyć wizytę u ortodonty?

Są 2 możliwości:

  • dziecko jest pod opieką profesjonalnego lekarza dentysty i to on decyduje wraz z rodzicem o konieczności dodatkowych konsultacji np. u ortodonty.
  • dziecko nie ma stałego lekarza stomatologa, wizyty ograniczają się tylko do kontroli uzębienia.

W takiej sytuacji to najczęściej rodzic wychwytuje pewne sygnały, które wskazują na wadę zgryzu. Wymienię najczęściej występujące to:

  • występują duże szpary między zębami,
  • widoczne stłoczenia zębów,
  • brak kontaktu między zębami szczeki i żuchwy,
  • nadmierne zachodzenie górnego łuku na łuk dolny,
  • tzw. odwrotny zgryz, czyli zęby dolne zakrywają zęby górne,
  • asymetrię w rysach twarzy dziecka,
  • przedwczesne wypadanie zębów mlecznych,
  • nadmierne wysuwanie lub cofanie zębów,
  • skłonność do szkodliwych nawyków (np. nagryzania na różne przedmioty, obgryzania paznokci,   zgrzytania zębami, ssania palca),

Każda z wymienionych sytuacji powinna zasygnalizować rodzicowi konieczność wizyty u ortodonty. Zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi!

Aparat stały dla dorosłych w Łodzi – czy są ograniczenia wiekowe?

Nie istnieje coś takiego jak górna granica wieku leczenia ortodontycznego. Zdrowy rozsądek jednak podpowiada, że istnieją czynniki obiektywne i subiektywne, które mogą to leczenie ograniczać. Są to:

  1. czynna choroba przyzębia ( duży zanik kości, częste ropnie przyzębne, duża ruchomość zebów),
  2. brak motywacji do podjęcia leczenia,
  3. brak motywacji do utrzymania właściwej higieny
  4. brak współpracy ze strony pacjenta

Czy paradontoza uniemożliwia założenie aparatu stałego?

Paradontoza to choroba o podłożu bakteryjnej. Jeżeli jest konieczność założenia aparatu stałego istotne jest, żeby u pacjenta nie występował ostry stan zapalny przyzębia. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że leczenie ortodontyczne może spowolnić proces niszczenia dziąseł i kości, czyli spowolnić paradontozę. Można jednak tego uniknąć korzystając z usług profesjonalnego ortopdonty – zapraszamy do naszego gabinetu w Łodzi.

W przypadkach wątpliwych, niejednoznacznych najlepiej udać się do lekarza ortodonty on podejmie decyzje, a jeśli będzie miał wątpliwości zawsze może skonsultować konkretny przypadek z periodontologiem.

Czy po leczeniu zmniejsza sie ilośc kości ?

W zdecydowanej większości przypadków po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym liczba kości pozostaje bez zmian. Natomiast odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych, poprawa zgryzu i wyleczenie wady poprawia komfort funkcjonowania pacjenta i spowalnia paradontozę. Jeżeli nawet leczenie ortodontyczne nie będzie w 100% skuteczne, to na 100% spowolnimy zniszczenia, które powoduje paradontoza.

Czy zakładanie aparatu boli i ile trwa?

Samo zakładanie aparatu nie boli. Po oczyszczeniu zębów i odpowiednim ich przygotowaniu aparat ortodontyczny jest mocowany do zębów za pomocą specjalnego kleju, a zbieg trwa mniej więcej do godziny czasu. Wystarczy, że skorzystasz z usług sprawdzonego profesjonalisty.

W pierwszych dniach po założeniu aparatu może pojawić się dyskomfort, ponieważ na zęby cały czas oddziaływają siły, które powodują że zęby delikatnie i w sposób niezauważalny dla nas zaczynają się przemieszczać w kości. Większość pacjentów określa go jako ból umiarkowany, który często występuje tylko podczas nagryzania pokarmu.

Częściej jednak niż na ból pacjenci na początku leczenia narzekają na to, że pojawiają się u nich problemy z mówieniem, jedzeniem, czy ślinotok. W przypadku aparatu stałego, który jest zakładany na zewnętrzną część zębów, możemy spotkać się z kolei z bolesnymi otarciami śluzówki.

Adaptacja do aparatu trwa zwykle ok. 7-10  dni. Po tym czasie z reguły pacjent w pełni przyzwyczaja się do obecności aparatu w ustach, a wcześniej wymienione niedogodności znikają. Zależy Ci na prostych zębach? Skorzystaj z naszych usług.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Aparat retencyjny jest zakładany na zęby zaraz po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie osiągniętych wyników leczenia. Musimy pamiętać, że przebudowa kości trwa jeszcze kilka tygodni po zdjęciu ligatur i zamków i pominięcie tzw. retencji spowoduje, że zęby mogą się rozjechać.

Co to jest aparat retencyjny po noszeniu aparatu stałego i ile się go nosi?

Zależy Ci na zdrowych zębach? Skorzystaj z naszych usług. Głównym zadaniem aparatów retencyjnych jest utrzymanie rezultatów leczenia. Dzięki nim zęby i dziąsła przystosowują się do nowego, poprawnego zwarcia, a kość wokół zębów stabilizuje się. Aparaty te dzielimy na stałe (przyklejane) i ruchome (zdejmowane):

  • Stały aparat retencyjny– to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Plusem jest to, że nie musisz pamiętać o jego regularnym zakładaniu, gdyż jest on przyklejony na stałe. Natomiast minusem jest, że przyklejenie aparatu znacząco utrudnia higienę zębów. Dużo trudniej je doczyścić, kiedy musimy manewrować nitką pod drutem. W przypadku stałego aparatu retencyjnego łatwo również o szybsze osadzanie się kamienia nazębnego.
  • Przezroczyste płytki termoformowalne– są to wyjmowane przezroczyste szyny, które obejmują całe powierzchnie zębów. Są praktycznie niewidoczne i dość wygodne, więc pacjenci bardzo je lubią. Niestety dość szybko pękają, przebarwiają się i żółkną.
  • Akrylowe płytki Hawleya– są to aparaty wyjmowane, przypominające swoim wyglądem aparaty ortodontyczne dla dzieci.

Ile powinna trwać retencja?

Czas retencji dobieramy indywidualnie dla pacjenta. U dzieci i osób młodych najczęściej długotrwała retencja nie jest potrzebna (kilka-kilkanaście miesięcy). U dorosłych często słyszy się, ze retencja powinna trwać do końca życia.

Nasze ciało ciągle podlega zmianom, starzejemy się i zużywany i taka sama tendencje występuje w obrębie zębów. Dochodzi do ich fizjologicznego (naturalnego) starcia, a należy również pamiętać, że zęby mają tendencje do powolnego przesuwania się do przodu (w efekcie może dochodzić do ich stłoczenia w najbardziej widocznym odcinku przednim). Dodatkowo spotykamy się z sytuacjami, kiedy pacjenci mają zaburzone odruchy, z których nawet nie zdają sobie sprawy, np. złą pozycję języka. Skorzystaj z naszych usług i umów się na pierwszą wizytę.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Mycie zębów z założonym aparatem ortodontycznym sprawia duże trudności. Szczególnie trudno oczyścić powierzchnie zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych oraz przestrzenie między-zębowe, gdzie pacjent ma problemy z przełożeniem nitki dentystycznej nad metalowym łukiem aparatu.

Każdy z użytkowników aparatu ortodontycznego powinien pamiętać o tych zaleceniach, aby:

  1. bezwzględnie myć zęby po każdym posiłku;
  2. warto zamienić szczoteczkę manualną na elektryczną posiadającą specjalne końcówki dedykowane aparatom stałym;
  3. sumiennie oczyszczać przestrzenie między-zębowe za pomocą nitek Super-Floss f. ORAL B lub szczoteczek między-zębowych;
  4. w przypadku problemów w oczyszczaniu ww. przestrzeni wart zaopatrzyć się w irygator stomatologiczny, gdzie strumień wody pod ciśnieniem skutecznie wypłukuje resztki pokarmu i osadu;
  5. tam, gdzie dostęp dla klasycznych szczotek jest utrudniony (okolice zamków ortodontycznych), warto zastosować specjalne szczoteczki ortodontyczne w postaci stożkowych wyciorków;
  6. każda wizyta u ortodonty i moment wymiany drutu to dla pacjenta szansa jeszcze dokładniejszego wyszczotkowania zębów, tak więc nie zapominajmy o zabraniu szczotki i pasty na wizytę;
  7. codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona płynami do płukania jamy ustnej ( usuwają płytkę nazębną, działają bakteriobójczo i wzmacniają szkliwo ze względu na zawartość fluoru);

Dodatkowo warto nie zapominać o całym spektrum profesjonalnych zabiegów profilaktyki stomatologicznej:

  1. scalling i piaskowanie zębów – precyzyjne usuwanie kamienia i osadu,
  2. lakierowanie zębów – pokrycie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru, co zmniejsza szanse na powstanie ubytków próchnicowych,

Zdrowy rozsądek i wieloletnie obserwacje podpowiadają, że zabiegi te należy wykonywać co 3-6 miesięcy i bezwzględnie po zdjęciu aparatu stałego.

Chcemy przecież mieć równe, a przede wszystkim zdrowe zęby.

Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Szczegółowy cennik wszystkich rodzajów aparatów stałych oraz kompleksowy cennik leczenia ortodontycznego otrzymuje pacjent na wizycie konsultacyjnej . Cennik aparatów stałych oraz dodatkowych zabiegów jest omawiany z pacjentem na podstawie zdjeć rzeczywistych w komputerze i z użyciem typodontow .

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12