Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Aparaty stałe

Stały aparat ortodontyczny – rodzaje

W chwili obecnej specjalista ortodoncji może zaproponować pacjentowi co najmniej kilka rodzajów stałych aparatów

 1. Aparat tradycyjny – metalowy, ceramiczny lub kryształowy zbudowany z małych zamków , które naklejone są na każdy ząb objęty leczeniem. Do ww. zamków jest przymocowane źródło siły – drut – za pomocą tzw. ligatur ( gumek) . Aparaty te różnią się materiałem z którego wykonane są zamki, co przekłada się na widoczność i estetykę każdego z rozwiązań. Tradycyjne aparaty stałe metalowe , choć są najmniej estetyczne, nadal cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z faktu, że są  tak samo  skuteczne i najtańsze spośród innych, aparatów stałych. Dodatkową zaletą jest fakt że można wybrać zamki o niskim profilu co znacznie poprawia komfort pacjenta.
 1. Aparat samoligaturujący – Aparat samoligaturujący, podobnie jak tradycyjny, posiada zamki, które jednak nie wymagają stosowania ligatur (tzw. gumek). Zamki samoligaturujące wyposażone są w mechanizm przesuwny blokujący łuk, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. O rodzaju wyboru aparatu decyduje ortodonta .Jest to min uzależnione od rodzaju wady i ilości miejsca pomiędzy zębami dolnymi a górnymi . Mitem jest że zamki samoligaturujące sa małe.
 1. Aparat lingwalny (językowy) –Aparat stały lingwalny (Incognito) nazywany jest także językowym, ponieważ zamki w tym aparacie umieszczone są na zębach od strony języka. Dzięki temu praktycznie ich nie widać. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na codzienne funkcjonowanie z widocznym na zębach aparatem. Zamki w takim aparacie są projektowane indywidualnie do każdego zęba, a następnie odlewane ze stopu złota lub irydu, co niestety zdecydowanie podraża koszt aparatu i leczenia. Dodatkowym mankamentem i niedogodnością jest to, że umieszczenie zamków od wewnątrz może utrudniać pacjentowi mowę i drażnić język i  błonę śluzową.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny ma za zadanie wyleczyć obecną u pacjenta wadę zgryzu, przywrócić właściwe zwarcie między szczęką i żuchwą, wyrównać zęby oraz ustawić je prawidłowo w łuku zębowym. Działanie aparatu w uproszczeniu polega na tym, że wywiera on nacisk na niektóre zęby, „wymuszając” ich powolne przemieszczanie w obrębie szczęki. Po pewnym czasie nieprawidłowo ustawiony ząb zajmuje właściwą pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów.  Jest to proces długotrwały i dlatego leczenie za pomocą aparatu ortodontycznego trwa średnio dwa lata, jednak w trudnych przypadkach okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu.

Należy pamiętać, że przesuwanie zębów aparatami ortodontycznymi wiąże się ze zmianami w obrębie kości. W miejscu, na które ząb jest przemieszczany, dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Natomiast w miejscu, z którego ząb był przesunięty, kość szczęki ulega powolnemu nawarstwieniu. Ponieważ oba procesy nie przebiegają w tym samym tempie (kość szybciej zanika niż się odbudowuje), dlatego też leczenie ortodontyczne jest tak czasochłonne i wymaga stałej kontroli ze strony lekarza.

Jak długo należy nosić aparat stały?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań, niemniej jednak bardzo trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

Minimalny okres użytkowania aparatu ( czas w którym wada ulegnie wyleczeniu) to okres ok. 12-18 miesięcy. Pamiętać jednak należy, że jest to uzależnione od szeregu czynników:

 1. Wiek pacjenta – aparat stały może zostać założony u pacjentów w każdym wieku. Istnieje generalna zasada, że im szybciej leczenie ortodontyczne zostanie wdrożone, tym większa szansa, że będzie ono trwało krócej. Jest to spowodowane tym, że u nastolatków nie jest jeszcze zakończony wzrost struktur kostnych, korygowanie wad zgryzu odbywa się u nich szybciej i często bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych;
 2. Rodzaj wady zgryzu i wyjściowy stan zębów Pacjent zgłaszający się do gabinetu ortodontycznego dość często wymaga tzw. leczenia przygotowawczego. Co przez to rozumieć? Przed założeniem aparatu stałego powinno wyleczyć się wszystkie ubytki próchnicowe, a w przypadku wypełnień (plomb) mocno zużytych, wytartych, nieszczelnych należy je wymienić (po założeniu aparatu jest to dużo trudniejsze, a czasami wręcz niemożliwe, a pamiętajmy że aparat dłuższą chwilę będziemy nosić). Zdrowy rozsądek nakazuje zdjęcie kamienia nazębnego i wdrożenie lub polepszenie nawyków higienicznym ( skoro bez aparatu jest osad i kamień, to z aparatem jeszcze trudniej będzie zadbać o właściwe czyszczenie). Każdą wadę zgryzu leczy się w nieco inny sposób, czasami potrzebne są dodatkowe zabiegi chirurgiczne przed lub podczas leczenia. To może wydłużyć cały proces, ale każdy z nas doskonale przecież wie, że nie wszystko da się do końca przewidzieć.
 3. Rodzaj aparatu ortodontycznego. Każdy z aparatów stałych działa nieco inaczej i różnym tempie. W ostatnim okresie w gabinetach ortodontycznych pojawiło się wiele nowych rodzajów aparatów i generalnie istnieje tendencja do indywidualizowania aparatu do potrzeb konkretnego pacjenta. Czas leczenia zależy oczywiście  od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, ale w przypadku aparatów „szytych na miarę” jest z reguły krótszy niż w przypadku zastosowania klasycznego aparatu ortodontycznego.
 4. Współpraca z lekarzem ortodontą i ścisłe stosowanie się do zaleceń

Aparat stały dla dziecka - kiedy po niego sięgnąć?

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka !!! To fakt.

Rodzi się jednak pytanie czy to rodzic ma wiedzieć kiedy u dziecka założyć aparat ortodontyczny i jaki? Moim zdaniem bardziej powinniśmy skoncentrować się na pytaniu, co powinno zaniepokoić rodzica, kiedy powinien on rozważyć wizytę u ortodonty?

Widzę tu 2 możliwości:

 • dziecko jest pod opieką profesjonalnego lekarza dentysty ( pedodonty – to taki stomatologiczny pediatra) i to on decyduje wraz z rodzicem o konieczności dodatkowych konsultacji np. u ortodonty
 • dziecko nie ma stałego lekarza stomatologa, wizyty ograniczają się tylko do kontroli uzębienia i tak naprawdę działa tu zasada zero-jedynkowa „zęby zdrowe- zęby do leczenia”

 

W takiej sytuacji to najczęściej rodzic wychwytuje pewne sygnały, które wskazują na wadę zgryzu. Wymienię najczęściej występujące:

 • występują duże szpary między zębami;
 • widoczne stłoczenia zębów;
 • brak kontaktu między zębami szczeki i żuchwy;
 • nadmierne zachodzenie górnego łuku na łuk dolny;
 • tzw. odwrotny zgryz, czyli zęby dolne zakrywają zęby górne;
 • asymetrię w rysach twarzy dziecka;
 • przedwczesne wypadanie zębów mlecznych;
 • nadmierne wysuwanie lub cofanie zębów;
 • skłonność do szkodliwych nawyków (np. nagryzania na różne przedmioty, obgryzania paznokci,   zgrzytania zębami, ssania palca);

Każda z wymienionych sytuacji powinna zasygnalizować rodzicowi konieczność wizyty u ortodonty.

Aparat stały dla dorosłych – czy są ograniczenia wiekowe?

W chwili obecnej można zdecydowanie stwierdzić, że nie istnieje coś takiego jak górna granica wieku leczenia ortodontycznego ( tak jak nie ma górnej granicy wieku dla maratończyka).
Zdrowy rozsądek jednak podpowiada, że istnieją czynniki obiektywne i subiektywne, które mogą to leczenie ograniczać.

 1. czynna choroba przyzębia ( duży zanik kości, częste ropnie przyzębne, duża ruchomość zebów) ,
 2. brak motywacji do podjęcia leczenia,
 3. brak motywacji do utrzymania właściwej higieny
 4. brak współpracy ze strony pacjenta

Czy paradontoza uniemożliwia założenie aparatu stałego ?

Paradontoza to choroba o etiologii bakteryjnej.

Bakteria, bakterii nierówna i tym samym  pacjent może mieć paradontozę o różnym stopniu nasilenia i różnym stopniu zaawansowania.

Jeżeli jest koniecznośc założenia aparatu stałego istotne jest, żeby u pacjenta nie występował ostry stan zapalny przyzębia.

Nie powinniśmy również zapominać , że leczenie ortodontyczne ( zmiana położenia zębów, ich wyprostowanie, poprawienie kontaktów zębowych) może spowolnić proces niszczenia dziąseł i kości, czyli spowolnić paradontozę.

W przypadkach wątpliwych, niejednoznacznych ( nie wiem czy mam paradotozę ostrą, przewlekłą, bo niby skąd jako pacjent mam to wiedzieć) najlepiej udać się do lekarza ortodonty, on podejmie decyzje, a jeśli będzie miał wątpliwości zawsze może skonsultować konkretny przypadek z periodontologiem.

Wniosek praktyczny: „Żeby się dowiedzieć, trzeba się zapytać, ale osoby która wie“

Czy po leczeniu zmniejsza sie ilośc kości ?

W zdecydowanej większości przypadków po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu ortodontycznym ilość kości pozostaje bez zmian.

Natomiast odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych, poprawa zgryzu i wyleczenie wady poprawia komfort funkcjonowania pacjenta i spowalnia paradontozę.

Wniosek praktyczny:

Jeżeli nawet leczenie ortodontyczne nie będzie w 100% skuteczne ( to organizm ludzki, wszystko może się zdarzyć), to na 100% spowolnimy zniszczenia, które powoduje paradontoza.

Czy zakładanie aparatu boli i ile trwa zakładanie aparatu?

Samo zakładanie aparatu nie boli. Po oczyszczeniu zębów i odpowiednim ich przygotowaniu aparat ortodontyczny jest mocowany do zębów za pomocą specjalnego kleju, a zbieg trwa mniej więcej do godziny czasu..

Natomiast w pierwszych dniach po założeniu aparatu może pojawić się dyskomfort , ponieważ na zęby cały czas oddziaływają siły, które powodują że zęby delikatnie i w sposób niezauważalny dla nas zaczynają się przemieszczać w kości. Większość pacjentów określa go jako ból umiarkowany, i często wystepuje tylko podczas nagryzania pokarmu .Wszystko tak naprawdę zależy od osobniczej wrażliwości pacjenta i w niektórych sytuacjach pacjent musi posiłkować się tabletką przeciwbólową.

Częściej jednak niż na ból, pacjenci na początku leczenia narzekają na to, że pojawiają się u nich problemy z mówieniem, jedzeniem, czy ślinotok. W przypadku aparatu stałego, który jej zakładany na zewnętrzną część zębów, możemy spotkać się z kolei z bolesnymi otarciami śluzówki.

Adaptacja do aparatu trwa zwykle ok. 7-10  dni. Po tym czasie z reguły pacjent w pełni przyzwyczaja się do obecności aparatu w ustach, a wcześniej wymienione niedogodności znikają.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Aparat retencyjny jest zakładany na zęby pacjenta zaraz po zakończeniu właściwego leczenia ortodontycznego. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie osiągniętych wyników leczenia. Musimy pamiętać, że przebudowa kości trwa jeszcze kilka tygodni po zdjęciu ligatur i zamków i pominięcie tzw. retencji spowoduje, że zęby mogą przysłowiowo „ rozjechać się w cały świat”.

Tak więc aparat retencyjny nie prostuje zębów.

Co to jest aparat retencyjny po noszeniu aparatu stałego i ile sie go nosi ?

Głównym zadaniem aparatów retencyjnych jest utrzymanie rezultatów leczenia. Dzięki nim zęby i dziąsła przystosowują się do nowego, poprawnego zwarcia, a kość wokół zębów stabilizuje się. Aparaty te dzielimy na stałe ( przyklejane) i ruchome (zdejmowane):

Stały aparat retencyjny – to tak naprawdę drut retencyjny, który przykleja się na wewnętrznej powierzchni zębów. Plusem jest to, że pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu, gdyż jest on przyklejony na stałe. Natomiast minusem jest, że przyklejenie aparatu znacząco utrudnia higienę zębów. Dużo trudniej je doczyścić, kiedy musimy manewrować nitką pod drutem. W przypadku stałego aparatu retencyjnego łatwo również o szybsze osadzanie się kamienia nazębnego.

Przezroczyste płytki termoformowalne – są to wyjmowane przezroczyste szyny, które obejmują całe powierzchnie zębów. Są praktycznie niewidoczne i dość wygodne, więc pacjenci bardzo je lubią. Niestety dość szybko pękają, przebarwiają się i żółkną.

Akrylowe płytki Hawleya – są to aparaty wyjmowane, przypominające swoim wyglądem aparaty ortodontyczne dla dzieci. Aparat ten nie pokrywa powierzchni żujących i siecznych zębów,  co stwarza dogodne warunki dla zębów do tzw. „dogryzienia” w odcinkach bocznych.

Ile powinna trwać retencja?

Czas retencji dobiera lekarz indywidualnie dla pacjenta, każdy z nas się przecież różni. U dzieci i osób młodych najczęściej długotrwała retencja nie jest potrzebna (kilka-kilkanaście miesięcy). U dorosłych często słyszy się, ze retencja powinna trwać do końca życia.

Nasze ciało ciągle podlega zmianom, starzejemy się i zużywany i taka sama tendencje występuje w obrębie zębów. Dochodzi do ich fizjologicznego (naturalnego) starcia, a należy również pamiętać, że zęby mają tendencje do powolnego przesuwania się do przodu (w efekcie może dochodzić do ich stłoczenia w najbardziej widocznym odcinku przednim). Dodatkowo spotykamy się z sytuacjami, kiedy pacjenci mają zaburzone odruchy, z których nawet nie zdają sobie sprawy, np. złą pozycję języka. U innych z kolei stwierdzamy parafunkcje, czyli np. nieświadome ruchy języka i wypychanie go na zęby, nagryzanie ołówków, długopisów, warg, zgrzytanie zębami.

W tej sytuacji optymalne byłoby wyleczenie parafunkcji (nawyków) i zastosowanie retencji jak najdłużej, a nawet na całe życie.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Mycie zębów z założonym aparatem ortodontycznym sprawia duże trudności. Szczególnie trudno oczyścić powierzchnie zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych oraz przestrzenie międzyzębowe, gdzie pacjent ma problemy z przełożeniem nitki dentystycznej nad metalowym łukiem aparatu.

Każdy z użytkowników aparatu ortodontycznego powinien wziąć sobie do serce następujące zalecenia:

 1. Bezwzględnie myć zęby po każdym posiłku
 2. Warto zamienić szczoteczkę manualną na elektryczną posiadającą specjalne końcówki dedykowane aparatom stałym
 3. Sumiennie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe za pomocą nitek Super-Floss f. ORAL B lub szczoteczek międzyzębowych
 4. W przypadku problemów w oczyszczaniu ww. przestrzeni wart zaopatrzyć się w irygator stomatologiczny – taki stomatologiczny „Karsher” – gdzie strumień wody pod ciśnieniem skutecznie wypłukuje resztki pokarmu i osadu.
 5. Tam gdzie dostęp dla klasycznych szczotek jest utrudniony (okolice zamków ortodontycznych), warto zastosować specjalne szczoteczki ortodontyczne w postaci stożkowych wyciorków
 6. Każda wizyta u ortodonty i moment wymiany drutu to dla pacjenta szansa jeszcze dokładniejszego wyszczotkowania zębów, tak więc nie zapominajmy o zabraniu szczotki i pasty na wizytę (szczoteczki jednorazowe nie załatwią sprawy, są tak samo skuteczne jak najprostsze maszynki jednorazowe do golenia)
 7. Codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona płynami do płukania jamy ustnej ( usuwają płytkę nazębną, działają bakteriobójczo i wzmacniają szkliwo ze względu na zawartość fluoru)

Dodatkowo warto nie zapominać o całym spektrum profesjonalnych zabiegów profilaktyki stomatologicznej:

 1. Scalling i piaskowanie zębów – precyzyjne usuwanie kamienia i osadu
 2. Lakierowanie zębów – pokrycie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru, co zmniejsza szanse na powstanie ubytków próchnicowych

Zdrowy rozsądek i wieloletnie obserwacje podpowiadają, że zabiegi te należy wykonywać co 3-6 miesięcy i bezwzględnie po zdjęciu aparatu stałego.

Chcemy przecież mieć równe, a przede wszystkim zdrowe zęby.

Ile kosztuje stały aparat na zęby?

Ceny Aparatów stałaych  od 5400-7800zł

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.