Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Czym czyścić protezy zębowe?

Czyszczenie protez zębowych- najważniejsze zasady.

Protezy zębowe wykonane są najczęściej z akrylu lub stopu metalu.  Są one bardzo precyzyjnie wypolerowane w laboratorium dentystycznym i często pokryte preparatami polepszającymi  ich gładkość. Tak więc pacjent otrzymuje do ręki  produkt o doskonałej gładkości , który samodzielnie może włożyć i wyjąć z jamy ustnej, a po drodze powinien o swoją protezę zadbać , prawidłowo ją czyszcząc. To tylko od pacjenta, jego wiedzy i umiejętności czyszczenia zależy efekt długoczasowy i higiena protezy.

Teraz fakty:

Czym czyścimy protezy zębowe– producenci oferują całą gamę szczotek do protez, ale często wystarczy klasyczna szczotka do paznokci o dużej powierzchni włosia.

Dlaczego nie szczoteczka do zębów?

To proste, po pierwsze szczoteczka do zębów służy do czyszczenia zębów, po drugie pamiętajmy że użytkownicy protez akrylowych to z reguły seniorzy o nieco gorszym wzroku i motoryce dłoni.

Im słabiej widzisz ,tym potrzebujesz większej szczotki , im trudniej utrzymać protezę w dłoniach tym trudniej ją oczyścić i najlepiej robić to nad zlewem wypełnionym wodą. Gdyby proteza upadła, nic się jej nie stanie.

Ale pamiętajmy, sama woda nie umyje, tak więc dodatkowo warto zastosować klasyczne mydło lub specjalne preparaty dedykowane do wyczyszczenia protez.

A pasta do zębów?

Zdecydowanie nie, zawiera ona bowiem  elementy ścierne, które z „siłą wodospadu” porysują powierzchnie protezy , a pamiętajmy że na tak uszkodzonym elemencie osad i kamień gromadzić się będzie jeszcze szybciej. Takiej protezy już raczej nie wyczyścimy klasycznymi metodami i konieczne będzie użycie tabletek czyszczących chemicznie.

W tym przypadku jak widzimy sprawdza się zasada, że im prościej tym lepiej i skuteczniej.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ