Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Endodoncja – leczenie kanałowe zębów

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe zębów - co to jest?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób tkanek wewnątrz zęba (potocznie nerwu). Problemy endodontyczne są w 90% powodem bólu zębów. Zarówno tych ostrych, bardzo silnych, jak i tych przewlekłych, ćmiących, ciągnących się tygodniami i miesiącami.

Miazga zęba to delikatna tkanka wypełniająca jamę wewnątrz zęba. Objętościowo nie jest jej wiele, ale jest wyjątkowo bogato unerwiona. Jeśli ulegnie zakażeniu (zwykle drogą przez ubytek próchniczy) obrzęknie, a ponieważ jest zamknięta w twardej nie rozciągliwej komorze  obrzęk powoduje wzrost ciśnienia, ucisk na zakończenia włókien nerwowych i silny, trudny do zniesienia ból.

Najnowocześniejsze metody stosowane u nas w gabinecie:

 • leczenie w mikroskopie.
 • leczenie w izolacji koferdamem,
 • leczenie za pomocą narzędzi maszynowych, umożliwiających dokładne i szybkie opracowanie kanałów,
 • leczenie zębów z kanałami zobliterowanymi za pomocą ultradźwięków,
 • usuwanie złamanych narzędzi z kanałów,
 • wypełnianie kanałów płynną, gorącą gutaperką, co umożliwia wypełnienie drobnych rozgałęzień kanałów głównych,

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - na czym polega

Ze względu na to, że jama zęba jest bardzo mała, leczenie przeprowadzamy pod mikroskopem. Użycie mikroskopu pozwala na zwiększenie precyzji, dokładny wgląd w skomplikowaną anatomię zęba i zlokalizowanie wszystkich kanałów. Pominięcie jakiegoś kanału i pozostawienie w nim bakterii powoduje, że proce chorobowy nie zostaje zatrzymany. Leczenie kanałowe wymaga ogromnej precyzji. Stomatolog, za pomocą mikroskopu, może zajrzeć do wnętrza korzenia i np. zlokalizować oraz wyjąć złamane narzędzie lub udrożnić kanał, co dawniej było nie do osiągnięcia.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały zabieg odpoczywa w komfortowej pozycji leżącej. Bardzo skuteczne i bezpieczne znieczulenia zapewnią pełen komfort w trakcie całej wizyty. Jedyne co możesz odczuwać to miłą ulgę po dolegliwościach, z którymi do nas przyszedłeś.

Czy leczenie kanałowe można wykonywać w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Jeżeli są wskazania do leczenia kanałowego, nie powinno się z tym czekać. Nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.

Ile trwa leczenie kanałowe zębów i jak wygląda zabieg

W naszym gabinecie dentysta przy użyciu mikroskopu dokładnie widzi kanały zęba i ma możliwość ich całkowitego oczyszczenia, bez konieczności zatruwania zęba oraz rozkładania leczenia na kilka wizyt. W ten sposób leczenie endodontycze można przeprowadzić nawet podczas 1 wizyty i jest całkowicie bezbolesne.

Czas leczenie uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju zęba, jego budowy (ilości kanałów). Jeśli tylko warunki medyczne na to pozwalają robimy wszystko aby przeleczyć wszystkie kanały podczas jednej wizyty. Sytuacje bardziej skomplikowane mogą wymagać kilku wizyt.

Etapy leczenia kanałowego:

 • Diagnostyka czyli wykonanie zdjęć rtg obrazujących zmiany i analiza budowy zęba.
 • Znieczulenie miejscowe
 • Szczelna izolacja przy użyciu koferdamu.
 • Precyzyjne oczyszczenie kanałów korzeniowych przy użyciu mikroskopu.
 • Dezynfekcja kanałów
 • Szczelne wypełnienie kanałów materiałem stanowiącym maksymalną barierę dla bakterii.

Koszt leczenia kanałowego w Łodzi

Nazwa zabiegu cena
Konsultacja. 100 zł
Zęby przednie (1-3) 1-2 kanały 500 zł
Przedtrzonowce od 600 zł
Trzonowce od 1400 zł
Usunięcie złamanego narzędzia od 400 zł
Niniejsza tabela nie jest ofertą handlową według obowiązujących przepisów prawa i ma wyłącznie charakter informacyjny, poglądowy. Plan leczenia wymaga akceptacji, wyboru rozwiązań przez Pacjenta

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.