s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jaki rodzaj protezy zębowej wybrać?

Rodzaje protez zębowych i ich ceny.

W chwili obecnej profesjonalny gabinet stomatologiczny jest w stanie zaproponować pacjentowi kilka, jeśli nie kilkanaście rodzajów protez zębowych.

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru dla pacjenta jest CENA!!! Musimy jednak pamiętać że pytanie „Ile kosztuje dana proteza?” przypomina inne pytanie np. „Ile kosztuje pomalowanie ściany?”

W przypadku ściany trzeba oskrobać starą farbę, wyrównać ścianę, zagruntować i dopiero pomalować ( tak w uproszczenie bo ja się na tym po prostu nie znam ). Tak samo pacjent powinien mieć świadomość, że zęby, które pozostały w jamie ustnej też wymagają przygotowania ( leczenie próchnicy, zdjęcie kamienia, czasem zmiana ich kształtu, czasem korona itd. Itd.)

To ważne, dlatego też wykonanie kosztorysu protezy zębowej powinno uwzględniać również koszt działań przygotowawczych.

Spróbujmy usystematyzować wiedzę na temat protetyki.

Rodzaje protez zębowych:

  1. Protezy akrylowe ( plastikowe – choć to oczywiście uproszczenie)

Są zdecydowanie najpopularniejsze, mają najprostszą konstrukcję, są twarde i nieelastyczne ,często ulegają uszkodzeniu ( łamią się), ale ich naprawa jest szybka i prosta. Dodatkowo „rosną wraz z pacjentem”, czyli w sytuacji gdy pacjent straci kolejny ząb, można go łatwo dostawić , a koszty są umiarkowane.

Cena…………………………………..

  1. Protezy szkieletowe (metalowe)

Zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjenta, mniejsze na podniebieniu i pod językiem, ale uwaga BRZYDSZE. Dlaczego?

Każda proteza wymaga klamer, które utrzymują ją na zębach i niestety metalowe, odlewane klamry w protezie szkieletowej są duże, widoczne na zębach przednich i brzydkie.

Dodatkowo proteza ta posiada tzw. ciernia. Są to metalowe wypustki ułożone na zębach ( też brzydkie), ale mają one wielką zaletę, dzięki nim proteza nie osiada. Co to znaczy?

Osiadanie protezy to jej opadanie, zagłębianie się w dziąsła, co skutkuje ich niszczeniem. Dodatkowo zęby w protezie na skutek osiadania przesuwają się w kierunku wyrostka i po roku, dwóch zęby w protezie są zdecydowanie krótsze niż zęby naturalne pacjenta ( wygląda to naprawdę słabo).

Cena……………………

3 Protezy nowej generacji: elastyczne, nylonowe, acetalowe

Zalety:

– wygodne, bo elastyczne

– ładne, bo bez metalowych klamer

– pacjent dość szybko się do nich przyzwyczaja

 

Wady:

– relatywnie szybkie osiadanie ( „krótsze zęby”)

– trudne do naprawy

– nie „rosną wraz z pacjentem” , gdy stracimy kolejny ząb, trzeba myśleć o nowej protezie

– krótszy czas użytkowania w stosunku do protez szkieletowych

Cena………………………….

Z czego wykonane są protezy zębowe?

1 . Protezy akrylowe – płyta protezy i zęby są akrylowe, a akryl to w uproszczeniu sztywny plastik

  1. Protezy szkieletowe – zęby i sztuczne dziąsła są z akrylu, natomiast łączniki (rusztowanie protezy) jest wykonany ze stopu chrom-kobalt-molibden ( bardzo dokładnego, wytrzymałego, gładkiego, odpornego na działanie czynników chemicznych, nieszkodliwego dla organizmu).
  2. Protezy nowej generacji- zęby akrylowe, płyta protezy odpowiednio z acetalu, nylonu itd.

Jaką protezę zębową wybrać?

Tak jak widzimy nie jest to proste, a na pytanie która proteza zębowa jest najlepsza (dla konkretnego pacjenta) nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Zdrowy rozsądek podpowiada, aby po pierwsze wybrać taką klinikę , która dysponuje dużą ofertą możliwych do wykonania protez zębowych, a po drugie nie iść na wizytę z gotowym tzw. planem leczenia.

Lekarz stomatolog po dokładnym zbadaniu i analizie zaproponuje kilka wariantów leczenia możliwych do wykonania u konkretnego, indywidualnego pacjenta. Podpowie jak dane protezy użytkować, jak o protezy dbać i na ile są one komfortowe. Trzeba te informacje przemyśleć, „przetrawić” i przy kolejnym spotkaniu na spokojnie możecie wspólnie dokonać właściwego wyboru zarówno protezy, jak i materiału z którego będzie ona wykonana.

Pamiętajmy, decydujemy o protezie, którą pacjent będzie użytkował dzień w dzień przez kilka, kilkanaście lat, tak więc pośpiech nie jest tu wskazany

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12