Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Licówki Łódź – kompozytowe i porcelanowe

Co to są licówki?

Licówki na zęby są to nakładki na część licową zęba, czyli widoczną w uśmiechu.

Wskazania do założenia licówek na zęby:

Głównym celem i wskazaniem do założenia licówki na zębach jest poprawa kształtu i koloru zębów.

Rodzaje licówek.

Wyróżniamy licówki wykonane z kompozytu i porcelany. Różnią się materiałem, z którego są wykonane. Kompozytowe składają się z kompozycji żywicy i wypełniacza. Porcelanowe wykonane są z ceramiki dentystycznej. Licówki wskazane są dla każdego, kto chciałby zmienić kształt i kolor zębów.

Licówki dzielimy na:

  • bezpośrednie- kompozytowe -wykonane w gabinecie przez lekarza bezpośrednio w jamie ustnej
  • pośrednie – kompozytowe lub porcelanowe – wykonane w pracowni technicznej na podstawie wycisków poza jamą ustną o i cementowane w gabinecie.

Licówki kompozytowe czy porcelanowe – które wybrać?

Rodzaj licówek dobierany jest indywidualnie u każdego pacjenta w zależności od jego oczekiwań, rozległości zniszczenia zębów, warunków zgryzowych i  zakresu zmiany kształtu i koloru zębów. Przed podjęciem leczenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem dentystą i ocena stanu zębów. Końcowy efekt estetyczny w przypadku licówek kompozytowych i porcelanowych jest równie dobry.  Cena licówek z kompozytu jest prawie o połowę niższa. Są one jednak mniej trwałe. Zakładamy, że ich bardzo dobry wygląd estetyczny będzie się utrzymywał kilka do kilkunastu lat w zależności od staranności pielęgnacji przez pacjenta i regularności wizyt kontrolnych. W przypadku licówki z porcelany efekt estetyczny utrzymuje się przy sprzyjających indywidualnych okolicznościach do kilkunastu lat. Są zatem trwalsze  oraz mają mniejszą tendencję do przebarwiania  i ścierania się.  Wykonanie licówki pełnoceramicznej może wiązać się z koniecznością oszlifowania zęba w większym zakresie, ze względu na kruchość i delikatność materiału. Jednak coraz popularniejsze jest wykonywanie licówek z jak najmniej inwazyjną preparacją, by zaoszczędzić jak najwięcej tkanek zęba pacjenta. W razie awarii, ukruszenia lub pęknięcia licówki kompozytowej łatwiejsze jest jej naprawienie. W przypadku naprawy w obrębie porcelany efekty są mniej trwałe i trudniejsze do wykonania.  Gdy próchnica pojawi się w zębie pokrytym licówką, często możliwe jest leczenie zęba bez uszkodzenia licówki.

Proces wykonania licówek wymaga około 4 wizyt do wykonania ostatecznej odbudowy i jednej wizyty kontrolnej.

Licówki kompozytowe wykonane w gabinecie

Pierwsza wizyta w naszym gabinecie w Łodzi polega na zakwalifikowaniu do zabiegu. Jest to konsultacja i badanie kliniczne. Na tej wizycie omawiane są możliwości wykonania zabiegu Pacjenta. Zęby muszą być zdrowe a aktualny zgryz musi umożliwiać wykonanie licówek. Omawiany jest szczegółowo proces wykonania uzupełnienia. Ustalany jest wstępny zakres pracy i jej cena.

Druga wizyta polega na pobraniu kształtu i koloru zębów celem wykonania symulacji estetycznej przyszłej odbudowy. Wykonywana jest profesjonalna sesja zdjęciowa twarzy, uśmiechu i zębów. Aktualny kształt zębów Pacjenta rejestrowany jest cyfrowo za pomocą skanera 3D lub klasycznie ze pomocą wycisku. Zebrane informacje trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie technik w porozumieniu z lekarzem dentystą wykonują klasyczne woskowanie czyli fachowo zwany wax up nowego kształtu zębów na modelach gipsowych lub uśmiech projektowany jest cyfrowo a następnie drukowany za pomocą bardzo precyzyjnych drukarek 3D.

Wyciski mogą być pobrane również w trakcie pierwszej wizyty.

Trzecia wizyta polega na tymczasowym nałożeniu wydruku zębów lub woskowania na zęby Pacjenta, aby mógł zobaczyć i poczuć jak będzie wyglądał jego przyszły uśmiech zanim zostanie wykonana praca ostateczna. Na tym etapie Pacjent ma możliwość wyboru koloru, który mu najbardziej odpowiada. Wykonywane są ponownie fotografie dzięki czemu można przeanalizować wygląd uśmiechu „przed” i „po”. Na tym etapie podejmowana jest decyzja przez Pacjenta o podjęciu się leczenia kosmetycznego lub nie. Możliwe jest jeszcze dokonanie zmian w projekcie kształtu i wyborcze koloru.

Czwarta wizyta w przypadku licówek kompozytowych polega na ich nałożeniu na zęby i tym samym zakończeniu leczenia (niezbędna jest jeszcze wizyta kontrolna).

Licówki kompozytowe lub porcelanowe wykonane w laboratorium technicznym

I wizyta 

Wizyta pierwsza polega na zakwalifikowaniu do zabiegu. Jest to konsultacja i badanie kliniczne. Na tej wizycie omawiane są możliwości wykonania zabiegu Pacjenta. Zęby muszą być zdrowe a aktualny zgryz musi umożliwiać wykonanie licówek. Omawiany jest szczegółowo proces wykonania uzupełnienia. Ustalany jest wstępny zakres pracy i jej cena.

Na tej samej wizycie (lub na następnej) możliwe jest pobrane wycisków celem wykonania symulacji estetycznej przyszłej odbudowy.  Zebrane informacje trafiają do laboratorium protetycznego, gdzie technik w porozumieniu z lekarzem dentystą wykonują klasyczne woskowanie czyli fachowo tzw. wax up nowego kształtu zębów na modelach gipsowych lub uśmiech projektowany jest cyfrowo a następnie drukowany za pomocą bardzo precyzyjnych drukarek 3D.

II wizyta

Druga wizyta polega na tymczasowym nałożeniu na zęby pacjenta materiału w kształcie wcześniej przygotowanym na modelu, tak aby pacjent mógł orientacyjnie zobaczyć jaki będzie kształt i długość zębów zanim zostanie wykonana praca ostateczna. Na tym etapie Pacjent ma możliwość wyboru koloru, a także podjęcia decyzji o wszelkich zmianach kształtu zębów. Wykonywane są ponownie fotografie dzięki czemu można przeanalizować wygląd uśmiechu „przed” i „po”. Na tym etapie podejmowana jest decyzja przez Pacjenta o podjęciu leczenia lub nie.

III wizyta

Trzecia wizyta polega na przygotowaniu zębów do odbudowy licówkami i pobraniu wycisków lub skanu 3D. Zęby po wizycie są zabezpieczane licowkami tymczasowymi. Wycisk lub skan trafia do pracowni profetycznej gdzie wykonywane są licówki.

IV wizyta

Na czwartek wizycie gotowe licówki są przymierzane w jamie ustnej. Po zaakceptowaniu kształtu i koloru wykonanych licówek są one zacementowane, czyli osadzone na stałe na własnych zębach.

V wizyta

Piąta wizyta jest kontrolna.

Ile czasu trwa wykonanie licówek?

Licówki kompozytowe w naszym gabinecie w Łodzi można wykonać  w ciągu 7-21 dni. Licówki wykonywane w laboratorium  wymagają  więcej czasu – zazwyczaj około 21 – 35 dni. Istnieje również możliwość wykonania usługi express w przypadku licówek kompozytowych, ustalane jest to indywidualnie.

Ile kosztują licówki?

Nazwa zabiegu cena
W gabinecie Ortoprotex w Łodzi konsultacja dotycząca licówek kosztuje: 100 zł
Projektowanie uśmiechu / symulacja estetyczna to koszt w zakresie 50-100 zł / ząb
Cena założenia licówek w gabinecie Ortoprotex w Łodzi:
Licówka kompozytowa wykonana w gabinecie na podstawie symulacji cena: 700 - 900 zł / ząb
Licówka kompozytowa wykonana w pracowni na podstawie symulacji cena: 1000 - 1200 zł / ząb
Licówka ceramiczna wykonana w pracowni na podstawie symulacji cena: 1700 - 1900 zł / ząb
Niniejsza tabela nie jest ofertą handlową według obowiązujących przepisów prawa i ma wyłącznie charakter informacyjny, poglądowy. Plan leczenia wymaga akceptacji, wyboru rozwiązań przez Pacjenta

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12