s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Przebarwienia na zębach u dzieci – kiedy udać się do dentysty?

Przebarwienia na zębach u dzieci – kiedy udać się do dentysty?

Marzeniem każdego rodzica jest uśmiech na twarzy jego dziecka. Jeśli dodatkowo jest to śnieżnobiały uśmiech, to czego chcieć więcej.

Niestety zdarzają się takie sytuacje, kiedy zaczynamy dostrzegać niepokojące plamki zarówno na zębach mlecznych, jak również na zębach stałych naszych pociech. Co to jest? Skąd to się wzięło? Przecież robiliśmy i robimy wszystko tak, jak należy.

Przyczyn przebarwień jest bardzo dużo. Spróbuję wymienić te najczęściej występujące:

  1. Żółtaczka poporodowa tzw. niefizjologiczna, czyli przedłużająca się (przebarwienia mają kolor żółty, szary, brązowy, a nawet niebieski i czarny, najczęściej pojawiają się na brzegach siekaczy).
  2. Choroba hemolityczna noworodków (plamy na wszystkich zębach obecnych w buzi)
  3. Wszystkie zęby są żółte lub intensywnie zażółcone – przyczyną są najczęściej zaniedbania higieniczne, na zębach odkłada się osad lub kamień, które mogą wyglądać jak przebarwienia.
  4. Szkliwo słabe od urodzenia lub osłabione, np. przez spożywanie zbyt dużej ilości kwaśnych soków lub słodzonych napojów gazowanych.
  5. Fluoroza (nadmiar fluoru) – tzw. szkliwo plamkowe, do którego powstania przyczynia się nadmiar fluoru (np. używanie past lub picie wody o wysokiej zawartości fluoru).
  6. Przyjmowanie leków z zawartością żelaza.
  7. Antybiotyki tetracyklinowe – wywołują przebarwienia w uzębieniu mlecznym, gdy są przyjmowane przez kobiety w ciąży lub przez dzieci poniżej 7. roku życia.
  8. Przebarwienia pojawiły się na pojedynczym zębie – przyczyną może być uraz, jak również zabiegi lecznicze i użyte do niego materiały (plomby).
  9. Przyczyną pojedynczych plam może być także próchnica (np. butelkowa) u dzieci młodszych lub „klasyczna” próchnica u dzieci starszych, które niedostatecznie dbają o higienę.

Co oznaczają białe plamy na zębach stałych u dziecka?

Najczęściej nie pojawiają się one nagle z dnia na dzień i dlatego ich początkowe powstawanie możemy jako rodzice przegapić. No dobrze, ale już je widzimy, w naszej głowie pojawia się niepokój, ponieważ najczęściej zauważamy białe plamy na świeżo wyrżniętych, pięknych siekaczach górnych.

Czym są one spowodowane?

Istnieje kilka możliwości.

  1. Jeżeli białe plamki na zębach pojawiły się u dziecka i ma je od dawna, to z dużym prawdopodobieństwem jest to fluoroza. Z jakiegoś powodu zbyt dużo fluoru odłożyło się w szkliwie, nie wpływa to na jego trwałość lub odporność na próchnicę, ale niestety stanowi duży mankament estetyczny.
  2. Inną przyczyną może być niedobór wapnia, pierwiastka bardzo ważnego i istotnego w procesie rozwoju szkliwa zębów. Tutaj również pojawiają się miejscowo białe plamy, które możemy już traktować jako stan przedpróchnicowy. Brak zdecydowanej interwencji i działania spowoduje próchnicę i konieczność leczenia zęba w miejscu najczęściej doskonale widocznym przy uśmiechu.
  3. Kolejną przyczyną początkowo białych plam na zębach stałych (później żółtych lub brunatnych, ale nie zamierzamy przecież czekać na taki rozwój wydarzeń) jest hipoplazja szkliwa.

Jest to niedorozwój szkliwa, który powstaje na skutek błędów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego, chorób zakaźnych lub przebiegających z bardzo wysoką gorączką, gdzie niektóre minerały i witaminy nie są w dostatecznym stopniu wchłaniane przez organizm. Dotyczy to najczęściej witamin A,D,K,C oraz wapnia, fluoru i magnezu.

Plamy na zębach u dzieci – kiedy udać się do dentysty?

Każda sytuacja, kiedy zauważamy jakieś odstępstwo od normy, lub coś nas zaczyna niepokoić powinno skierować nasze kroki do specjalisty. Nie znamy przyczyny powstania plam, nie wiemy czy jest to groźne dla naszego dziecka i przede wszystkim nie mamy pomysłu i wiedzy, jak sobie z tym kłopotem poradzić.

Zdiagnozować, wyleczyć i wdrożyć profilaktykę – im wcześniej tym lepiej, tak więc trudno nawet określić precyzyjne ramy czasowe. Pamiętajmy, to zdrowie naszego dziecka i każda konsultacja ma sens. Przyczyna może okazać się błaha, leczenie proste i oby tak było, ale nie dowiemy się o tym, póki nie sprawdzimy.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12