Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Sedacja wziewna

Co to jest sedacja i jak działa?

Sedacja wziewna jest to skuteczna metoda uspokojenia, relaksacji, obniżenia stresu z wykorzystaniem  podtlenku azotu zwanego potocznie gazem rozweselającym. Sedacja wziewna polega na podawaniu mieszaniny gazów – podtlenku azotu oraz tlenu  w różnych proporcjach w zależności od wieku, wagi oraz reakcji Pacjenta na preparat. Preparat podawany jest przez specjalną maseczkę zakładaną na nos, dostosowaną do wieku i twarzy pacjenta, przez cały czas trwania zabiegu.

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu znalazła ogromną popularność w stomatologii, gdzie lęk przed bólem jest najczęstszą przyczyną unikania wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz zgłaszania się dopiero w sytuacjach pilnej interwencji. Wizyty u stomatologa często związane jest z dużym stresem, zdenerwowaniem, a czasami nawet z atakiem paniki, zwłaszcza u dzieci. Dzieci właśnie są grupa pacjentów, która najchętniej korzysta z leczenia stomatologicznego, gdzie wykorzystuje się gaz rozweselający. Wizyta w gabinecie staje się wówczas przyjemnością a nie obowiązkiem, a leczenie przebiega sprawnie, bezboleśnie.

Czy sadacja wziewna podtlenkiem azotu jest bezpieczna

Gaz rozweselający jest całkowicie bezpieczny, nie kumuluje się w tkankach, nie rozpuszcza we krwi, dzięki czemu ulega bardzo szybkiej eliminacji przez płuca w formie niezmienionej, a efekt działania po zakończonym zabiegu trwa do 3-5 minut. Dzięki tym właściwościom sedacja wziewna jest bezpieczną alternatywą do leczenia w narkozie.

Sadacja a narkoza – czym się różni?

Pacjent podczas zabiegu w sedacji wziewnej nie zasypia, w przeciwieństwie do leczenia w narkozie, lecz jest stanie całkowitego rozluźnienia, wyciszenia i przez cały zabieg reaguje na polecenia lekarza. Gaz rozweselający wprowadza Pacjenta w stan relaksu, odprężenia przy zachowaniu pełnej świadomości, jednak czynności wykonywane przez lekarza stają się dla niego obojętne. Dzieci często mają wrażenie, że to co się dzieje w gabinecie to sen.

Sadacja stomatologiczna u dzieci

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu jest skuteczną metodą zwalczania stresu związanego z wizytą w gabinecie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Sedacja wziewna podtlenkiem azotu  jest doskonałym rozwiązaniem dla Pacjentów cierpiących na dentofobię czy nasilony odruch wymiotny.

Sedacja wziewna wymaga od Pacjenta pewnego przygotowania do zabiegu. Zalecane jest wstrzymanie się od jedzenia na około 2-3h przed zabiegiem, jest to ważne zwłaszcza podczas leczenia dzieci, które po zabiegu czasami zgłaszają zawroty głowy, nudności.

Kosz leczenia w sedacji wziewnej zależy od czasu trwania zabiegu oraz od ilości użytego preparatu.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.