s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

X wskazówek jak dbać o higienę jamy ustnej

Jak rozpoznać wadę zgryzu u dziecka?

Myślę, że mało który z pacjentów lubi odwiedzać gabinet stomatologiczny wiedząc, że coś niepokojącego dzieje się z jego zębami, albo co gorsze mając świadomość, że czegoś nie dopatrzył, albo po prostu zignorował lub zapomniał.

Podobno karma wraca.
Bardzo dobra higiena jamy ustnej, jej rygorystyczne przestrzeganie i konsekwentne wdrażanie w życie to niemalże pewnik pięknego uśmiechu i zdrowych zębów.

OK

Istnieje wiele wskazówek, poradników, instrukcji co robić i jak robić. Ciężko się w tym natłoku informacji połapać, a poza tym te specjalistyczne określenia, jak nie po polsku są napisane.

Stąd wniosek praktyczny, warto mieć  Swojego lekarza stomatologa, który to wszystko wytłumaczy, przetłumaczy i przede wszystkim dopasuje do Twoich indywidualnych potrzeb.
No ale nie każdy ma tego Swojego dentystę, bądź lekarz u którego się leczymy jest mega sprawnym i kompetentnym zabiegowcem, ale brakuje mu cierpliwości do tłumaczenia rzeczy oczywistych ( ale oczywistych tylko dla niego).

Spróbuję usystematyzować jak dbać o higienę jamy ustnej:

  1. Właściwie dobrana szczoteczka, najpopularniejsze o twardości medium, właściwe nie tylko do czyszczenia zębów, ale również masowania dziąseł
  2. Pasta do zębów i odwieczne pytanie „A która pasta jest najlepsza?”
    Odpowiedź jest mega trudna, to tak samo jak odpowiedź na pytanie „A które jedzenie jest najzdrowsze?”. W tej sytuacji zawsze sugeruje pacjentowi tzw. dywersyfikację. Używać w jednym czasie kilku rodzajów past uniwersalnych, oczywiście wiodących producentów.
    W przypadku, gdy pojawiają się nietypowe problemy np. nadwrażliwość, ściemnienie zębów, przebarwienia, to zdrowy rozsądek podpowiada, żeby przegadać temat z własnym dentystom, a nie słuchać sugestii i porad „przebierańców” z telewizyjnych reklam.
  3. Płyn do płukania ust (przeciwbakteryjny) – jest to bardzo fajne i skuteczne uzupełnienie szczotkowania, szczególnie gdy nasze zęby takie idealnie ustawione w buzi nie są i mamy odczucie „niedoróbki” czyszczenia między zębami. Co najważniejsze starajmy się unikać płynów do płukania zawierających alkohol, który intensywnie wysusza błonę śluzową.
  4. Pełen asortyment urządzeń pomocniczych: nici międzyzębowe, szczoteczki międzyzębowe, nici ortodontyczne i protetyczne itd.
    Tutaj sugeruje wsparcie merytoryczne lekarza stomatologa, wybór wcale nie jest oczywisty, a pamiętajmy, że nieumiejętne lub niewskazane stosowanie np. nitek może spowodować więcej szkody niż pożytku.
  5. Szczotka manualna, elektryczna, a może ultradźwiękowa?
    Kolejna decyzja, którą samodzielnie trudno podjąć. Tutaj również sugeruje przegadanie tematu z lekarzem. On najlepiej zna skalę Waszych potrzeb.

 

Wymieniłem podstawowe zasady higieny jamy ustnej.

I tak jak Państwo widzicie tzw. standardowa ochrona przeciwpróchnicowa wydaje się być logiczna, aż do bólu. Natomiast każdy dodatkowy element powinien być skonsultowany z lekarzem i dobrany wg Waszych potrzeb. W przypadku problemów z próchnicą zachęcamy do leczenia próchnicy w Ortoprotex.

To tak, jak z ubezpieczeniem samochodu, im auto starsze, tym więcej rzeczy może nas zaskoczyć , a dobrze skrojone ubezpieczenie to domena brokerów (stoi za tym  ich wieloletnie doświadczenie i znajomość branżowej statystyki).

No i na koniec.

Nie zapominajmy o wizytach kontrolnych.

Czasami wręcz prosiłoby się, żeby stworzyć dowód rejestracyjny uzębienia z polami do wbijania pieczątek „dyplomowanego diagnosty dentystycznego”, tak raz w roku koniecznie.

Czemu raz w roku? Bo z zębami jak z autami, po 5 latach badanie techniczne jest coroczne, a czytelnicy tego tekstu są raczej już po swoich piątych urodzinach.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12