Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Ciąża, a wybielanie zębów – co warto wiedzieć?

Lekarze ginekolodzy i stomatolodzy jednogłośnie stwierdzają, że wybielanie zębów jakąkolwiek metodą jest w okresie ciąży bezwzględnie zakazane.

Skąd taka zgodność, skąd pewność?

Przecież nikt nigdy nie wykonał badań nad szkodliwością wybielania zębów w ciąży i okresie połogu i karmienia piersią ( względy etyczno-moralne). Tym samym nie wiadomo jakie skutki może mieć zabieg wybielania na płód i dziecko karmione mlekiem matki.

Nie wiemy, ale możemy się domyślać.

Po pierwsze częste niestrawności i wymioty znamienne dla pierwszego trymestru ciąży powodują, że zęby narażone są na działanie kwasów żołądkowych, a przez to szkliwo jest zdecydowanie słabsze.

Po drugie w okresie ciąży dziecko funkcjonuje trochę jak „pasożyt” zabierając z diety i organizmu matki niezbędne mikroelementy, białka, tłuszcze i cukry, co nie pozostaje bez wpływu na stan zębów matki ( większa podatność na próchnicę i szybszy jej przebieg).

Po trzecie żele i środki stosowane do wybielania zębów, czy to w warunkach domowych czy u stomatologa, to środki chemiczne.  Większość z nich zawiera nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, które w procesie rozkładu, podczas wybielania uwalniają tlen.

Liczne badania  udowodniły, że utlenianie może wpływać na uszkadzanie DNA komórek organizmu i chociaż środki wybielające stosowane są tylko na szkliwo, musimy mieć świadomość, że poprzez  ślinę mogą penetrować dalej, nawet  do układu pokarmowego matki i krwionośnego  płodu.

Czy można wybielać zęby będąc w ciąży?

Odpowiedź może być tylko jedna.

NIE.

Lekarze ginekolodzy i stomatolodzy jednogłośnie stwierdzają, że wybielanie zębów w czasie

ciąży, jakąkolwiek metodą jest  bezwzględnie zakazane.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.