s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jak dbać o implanty zębów?

Po wielokroć już słyszałem zdanie „Doktorze usunę sobie te wszystkie zęby i wstawie implanty”. To niestety pokazuje, że duża grupa społeczeństwa bardzo mylnie podchodzi do leczenia implantoprotetycznego i tak naprawdę nie do końca sobie zdaje sprawę, że sukces tego leczenia w dużej mierze zależy od pacjenta, jego dbałości, staranności i utrzymania wzorowej wręcz higieny.

Spróbujmy rozwinąć temat.

Pacjent traci jeden lub kilka zębów, czasem wręcz wszystkie.
Jakiś powód tego zaistniał. Niektórzy powiedzą, to wina dentystów, to oni popsuli mi zęby.

Ale podejdźmy do sprawy racjonalnie, a może trzeba trochę tej winy poszukać w sobie, to może jednak my jako pacjenci trochę odpuściliśmy z higieną, trochę nam się pozapominało o tych wizytach kontrolnych, ważne spotkanie z klientem i zapomnieliśmy o dokończeniu tego leczenia kanałowego itd.

Finał. Ząb do usunięcia i trzeba tę lukę jakoś wypełnić.

Do czego zmierzam.

Musimy sobie uświadomić jedną rzecz. Jeśli dbaliśmy o higienę jamy ustnej i własnych zębów na 4+, to w przypadku gdy mamy wszczepione i obciążone koronami implanty to higiena musi być na 6!!!!!!!!!

Jak dbać o implanty zębowe?

Z punktu widzenia technicznego, to tak naprawdę nie koncentrujemy się na dbałości o implanty (znajdują się one w kości), tylko na pracy protetycznej, która jest do nich przyklejona, przykręcona lub zatrzaśnięta.

Co to znaczy?

Nasze działania są uzależnione od tego, jaką pracę protetyczną (tzw. implantoprotezę) posiadamy.

Może to być pojedyncza korona, most, ale również proteza całkowita na tzw. zatrzaskach lub lokatorach.

  1. gdy posiadamy protezę ruchomą (wyjmowaną okresowo) nasze działania koncentrują się nie tylko na dobrym wymyciu i wyczyszczeniu protezy, ale również powinniśmy znakomicie wyczyścić okolicę zatrzasku (śluzówka) i zatrzask wystający ponad błonę śluzową. Szczotka i pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej, szczotka do protez, pasta do czyszczenia protez i to jest takie niezbędne minimum.
  2. gdy posiadamy korony lub mosty zamocowane na implantach jest już trochę trudniej.

Newralgicznym punktem takiej „budowli” jest połączenie implantu i łącznika z koroną.

Szczotka i pasta do zębów, antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej (mega ważny, bo tych zachyłków gdzie szczotka nie dochodzi jest tu zdecydowanie więcej), nitki dentystyczne uniwersalne i specjalistyczne np. ”Super floss”, szczoteczki międzyzębowe i do dzieła…

No i okazuje się, że to „czyszczenie implantów” nie jest takie proste i wymaga trochę cennego czasu.

Dokładny opis co robić i jak robić w tym momencie nie ma sensu.

Każda implantoproteza jest różna i w sytuacji, gdy zdecydujecie się Państwo na leczenie implantoprotetyczne lekarz specjalista dokładnie wam to wytłumaczy, uwzględniając indywidualny charakter i cechy Waszej protezy.

Dość często pojawia się również określenie „higiena implantów zębowych”

Co przez to rozumieć?

To nie tylko higiena jamy ustnej ale również szeroko pojęta higiena całego naszego organizmu, naszego ciała oraz dbałość o ZDROWIE.
Pacjent zainwestował własny czas, pieniądze, poddał się zabiegowi chirurgicznemu, poprawił własny wygląd.

I to jest może właśnie ten moment, kiedy jest okazja rzucić palenie, zmniejszyć BMI, uregulować ciśnienie i cukier (niby są OK, ale mogłyby być lepsze) i generalnie poświęcić więcej czasu Sobie.

Pamiętajmy wszystkie ww. czynniki odpowiadają za długoczasową skuteczność leczenia, bo to nasz organizm odpowiada za to, jak długo te tytanowe śruby będą się „trzymały” w kości.

Tyle informacji ogólnych. Mam nadzieję, że teraz już wiecie Państwo jak czyścić implanty zębowe.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12