s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jak wybielić zęby? Wszystko na temat wybielania zębów u dentysty

Jak skutecznie wybielić zęby?

„Czy możemy coś zrobić, żeby moje zęby były jaśniejsze?” – to pytanie bardzo często pada z ust pacjenta.

Oczywiście. Metod wybielania zębów u dentysty mamy co najmniej kilka.

Pytanie na ile u danego pacjenta wybrana metoda będzie skuteczna.

Zacznijmy od początku.

Złota zasada mówi, żeby nie strzelać do muchy z armaty. Podstawą jest zawsze poznanie potrzeb pacjenta i określenie realnych możliwości terapii. Robimy zdjęcie fotograficzne i określamy kolor wyjściowy zębów  za pomocą specjalnego klucza kolorów ( im ciemniejsze tym mamy większe pole manewru). Następnie próbujemy oszacować jaki kolor końcowy będzie dla pacjenta satysfakcjonu-jącym ( przypomina to trochę dobieranie „koloru” u fryzjera lub stylisty).

OK.

Znamy już realne „potrzeby” pacjenta i do dzieła.

  1. Oczyszczamy zęby z kamienia i osadu – scalling i polishing
  2. Piaskujemy zęby i doczyszczamy przestrzenie międzyzębowe i………

Bierzemy lustro i klucz kolorów, pokazujemy pacjentowi i ponawiamy pytanie „ i jak teraz, czy efekt się podoba?”

W pewnym procencie przypadków takie działania w zupełności wystarczają, efekt jest osiągnięty i nie trzeba robić nic więcej. Jest to o tyle istotne, że do tego momentu wykorzystujemy tylko metody mechaniczne, bez udziału „chemii”.

Jeśli to za mało, a efekt w opinii pacjenta jeszcze nie jest wystarczający bierzemy „broń większego kalibru”

Metody wybielania zębów stosowane przez dentystów.

Wybielanie zębów w gabinecie obejmuje zarówno  wybielanie zębów martwych jak i żywych. Zabiegi wykonywane w gabinecie dają zwykle dużo szybsze i silniejsze efekty, niż w przypadku wybielania domowego, ponieważ przeprowadzane są z użyciem środków wybielających o wyższym stężeniu, a część zabiegów wspomagana jest dodatkowo naświetlaniem i wyższą temperaturą. Podczas wykonywania wybielania profesjonalnego konieczna jest ochrona twarzy pacjenta i lekarza poprzez zastosowanie okularów ochronnych oraz koferdamu, chroniącego tkanki jamy ustnej. Ponadto dziąsła zawsze zabezpieczane są wazeliną lub preparatami ochronnymi.

Producenci oferują szeroką gamę urządzeń i preparatów do wybielania zębów; obecnie najczęściej stosowane są lasery oraz lampy hybrydowe emitujące zimne niebieskie światło w połączeniu z żelami wybielającymi, ze względu na ich łatwość użycia i mniejszą szkodliwość dla tkanek zęba.

Tak więc jak widzimy cały proces wybielania jest kontrolowany przez lekarza, co zdecydowanie zmniejsza szanse na niepowodzenie lub wystąpienie objawów niepożądanych.

Oczywiście wymienić muszę też wady tej metody:

  1. Większe ryzyko nadwrażliwości w wyniku stosowania preparatów o wyższym stężeniu
  2. Zmiany struktury szkliwa
  3. Ryzyko zapalenia miazgi
  4. Koszt wybielania jest o wiele wyższy niż w metodzie domowej
  5. Możliwość przyszyjkowej resorpcji dziąseł
  6. Ryzyko uszkodzenia tkanek korzenia zęba

Oczywiście, niektórych z tych powikłań możemy się przestraszyć, ale pamiętać należy, że nienadużywanie tej metody oraz profesjonalne monitorowanie i kontrola lekarska minimalizują szanse na ich wystąpienie.

Najlepiej mieć naturalnie jasne zęby, ale czasami trzeba trochę naturze pomóc.

Czy wybielanie zębów w gabinecie boli?

Nikt z nas nie przepada za bólem, tak więc to pytanie jest jak najbardziej oczywiste.

Odpowiedź natomiast do najłatwiejszych nie należy.

Próg bólu u każdego człowieka jest inny, musimy natomiast pamiętać że ból jest odczuciem korzystnym, ponieważ informuje nas, że coś niepokojącego w naszym organizmie się dzieje.

Cały proces wybielania zębów u stomatologa jest przez niego monitorowany i w sytuacji, gdy dolegliwości bólowe pojawiają się i niepokojąco wzrastają, zabieg można przerwać. Pamiętajmy nawet najlepsza diagnostyka nie daje 100% pewności, że wszystko przewidzimy. Dodatkowo lekarz jest w stanie zaraz po zabiegu „powalczyć” z nadwrażliwością zębów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Nic w życiu nie jest na 100 % bezpieczne, ale wybielanie gabinetowe daje nam niemal pewność, że nic niekontrolowanego się nie zdarzy.

Podam tu pewną analogię. Od 4 lat dźwigam różne ciężary (mniejsze i większe). Robię to pod czujnym okiem trenera, nigdy sam. Nigdy nie miał kontuzji, nie pamiętam ani jednej sytuacji kryzysowej, na sali treningowej czuje się po prostu bezpiecznie.

Natomiast co chwile słyszę z ust „indywidualistów”, że ktoś zerwał więzadło, bark mu nawalił, nie mógł cały dzień ruszać rękami itd. Życie to sztuka wyboru. Ja wybrałem najlepiej.

Wybielanie zębów, a plomby.

Faktem jest, że zęby się wybielą, a plomby niestety nie. Co w takiej sytuacji zrobić?

Oczywiście przed rozpoczęciem procesu wybielania zdrowy rozsądek nakazuje wyleczenie próchnicy (środki chemiczne penetrują do ognisk próchnicowych i wtedy może zaboleć, oj może). Zawsze możemy wtedy zastosować szczelne wypełnienia tymczasowe. Wybielamy zęby, odczekujemy ok. 2 tygodnie, kolor zębów nam się utrwala i startujemy z odbudową kosmetyczną.

Proste, ale niestety proces leczenia nam się wydłuża, a koszty mogą być niestety wyższe.

Pamiętajmy jednak o szczytnym celu. Przecież to my zapragnęliśmy mieć piękne, zdrowe, jasne zęby.

Myślę, że już teraz wiecie jak wybielać zęby u dentysty.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12