Slider

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Tak jak wcześniej wspomniałem o skutecznym leczeniu kanałowym zęba mówimy wtedy, gdy w perspektywie kilku, kilkunastu lat w okolicy korzenia zęba nie pojawią się zmiany zapalne.

Czym mogą być one spowodowane?

  1. Nieprawidłowym leczeniem kanałowym (bakterie pozostały w kanałach i dalej się mnożą)
  2. Nieskuteczną odbudową zęba. Leczenie kanałowe było wykonane jak najbardziej prawidłowo, ale bakterie dostały się ponownie do zęba z jamy ustnej.

Jaki wniosek?

Nawet najlepsze leczenie kanałowe będzie na dłuższą metę nieskuteczne, jeśli nie zdecydujemy się na trwałą i skuteczną rekonstrukcję zęba.

Na czym polega rekonstrukcja zęba

Ząb po leczeniu kanałowym może być zniszczony w mniejszym, czy większym stopniu ( niewielki ubytek, ale czasami brakuje pół zęba). Dodatkowo próchnica mogła uszkodzić ząb pod dziąsłem, utrudniając, a czasami uniemożliwiając lekarzowi bezpośrednią odbudowę w jamie ustnej.

Możliwości jest więc dość dużo, ale spróbujmy zastanowić się co rozumiemy przez pojęcie „rekonstrukcja zęba”

  1. Materiał odbudowujący musi szczelnie łączyć się z zębem, tak by bakterie nie wnikały ponownie do jego wnętrza
  2. Powierzchnia żująca odbudowanego zęba powinna wyglądać tak jak w zdrowym zębie
  3. Powierzchnie styczne zęba ( to te które kontaktują z sąsiednimi zębami) powinny być gładko i płynnie odbudowane. Gdy zęby ze sobą nie stykają się, to dochodzi do ich przesunięcia i przemieszczenia.
  4. Cały ząb powinien wyglądać estetycznie i nie różnić się od pozostałych

Wszystkie te warunki można oczywiście spełnić, pytanie tylko jakich środków i sposobów użyjemy.

Odbudowa po leczeniu kanałowym- jak wygląda

Mamy naprawdę sporo możliwości.

Wybór metody jest uzależniony od stopnia zniszczenia zęba oraz od środków finansowych przeznaczonych na leczenie. Jakie mamy opcje:

  1. Założenie wypełnienia najczęściej kompozytowego (plomby)
  2. Wykonanie inlaya lub onlaya protetycznego
  3. Wykonanie endokorony
  4. Wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i zacementowanie na nim korony protetycznej

Wiemy już na czym polega odbudowa zęba po leczeniu kanałowym, natomiast odnoszę wrażenie że nadmierne wnikanie w szczegóły w przypadku, gdy nie rozmawiamy o konkretnej sytuacji klinicznej, po prostu nie ma sensu.

Jeżeli temat dotyczy Ciebie pacjencie i Twojego własnego zęba, zdrowy rozsądek podpowiada by udać się na konsultację do Twojego lekarza protetyka i wspólne wybrać optymalną metodę odbudowy.

Pamiętajmy, że ząb zębowi nierówny, a nawet niewielka różnica w stopniu jego zniszczenia może znacząco zmniejszyć ilość wariantów leczenia.

Kiedy rekonstrukcja zęba jest konieczna?

Zawsze.

Pytanie tylko, czy w danej chwili jesteśmy na to przygotowani psychicznie, mentalnie i finansowo.

Przeleczyliśmy kanałowo ząb, bo była tego konieczność ( nie chcieliśmy go stracić), ale wkład i korona, tego nasz domowy budżet nie przewidział. Spokojnie, to może dłuższą chwilę poczekać, pod warunkiem jednak, że będzie założone szczelne i estetyczne wypełnienie. Tak więc plombę można traktować jako odbudowę zęba po leczeniu kanałowym, ale o charakterze tymczasowym ( nawet kilka, kilkanaście lat), ale i tak w końcu wrócimy do lekarza protetyka.

Życie to sztuka wyboru.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.