s9
s17
s18
s16
slajd_x
s8
s2
s11
s7
s6
s13
s4
s12
gab_5
s5
gab_1
s30
s14
s1
s3
tartak
s19
s20
s21
s22
s23
s24
s25

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Jak czyścić aparat ortodontyczny i dbać o higienę jamy ustnej?

Mycie zębów z założonym aparatem ortodontycznym sprawia duże trudności. Szczególnie trudno oczyścić powierzchnie zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych oraz przestrzenie międzyzębowe, gdzie pacjent ma problemy z przełożeniem nitki dentystycznej nad metalowym łukiem aparatu.

Zdecydowanie wygodniej jest użytkownikom aparatów ruchomych, gdyż po ich wyjęciu z jamy ustnej czyszczenie zębów nie odbiega od rutynowych działań.

Dlaczego czyszczenie aparatu ortodontycznego jest tak ważne?

Aparat ortodontyczny niezależnie czy stały czy ruchomy jest użytkowany przez pacjenta przez okres co najmniej kilkunastu miesięcy.

Przez cały ten okres przebywa on w jamie ustnej, „lokalu” do którego dzień w dzień pacjent dostarcza dziesiątki tysięcy, jeśli nie miliony różnych mikrobów, bakterii, wirusów i grzybów. Jemy, oddychamy, połykamy, a „bakterie się cieszą” , gdy zapominamy o elementarnych zasadach higieny jamy ustnej.

Tak więc niemycie aparatu ortodontycznego niczym nie różni się od zapominania o zmianie bielizny, ubrania, porannym goleniu itp. Jest to obowiązek każdego świadomego pacjenta, w końcu to jego zdrowie!!!.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Każdy z użytkowników aparatu ortodontycznego powinien wziąć sobie do serce następujące zalecenia:

  1. Bezwzględnie myć zęby po każdym posiłku
  2. Warto zamienić szczoteczkę manualną na elektryczną posiadającą specjalne końcówki dedykowane aparatom stałym
  3. Sumiennie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe za pomocą nitek Super-Floss f. ORAL B lub szczoteczek międzyzębowych
  4. W przypadku problemów w oczyszczaniu ww. przestrzeni wart zaopatrzyć się w irygator stomatologiczny – taki stomatologiczny „Karsher” – gdzie strumień wody pod ciśnieniem skutecznie wypłukuje resztki pokarmu i osadu.
  5. Tam gdzie dostęp dla klasycznych szczotek jest utrudniony (okolice zamków ortodontycznych), warto zastosować specjalne szczoteczki ortodontyczne w postaci stożkowych wyciorków
  6. Każda wizyta u ortodonty i moment wymiany drutu to dla pacjenta szansa jeszcze dokładniejszego wyszczotkowania zębów, tak więc nie zapominajmy o zabraniu szczotki i pasty na wizytę (szczoteczki jednorazowe nie załatwią sprawy, są tak samo skuteczne jak najprostsze maszynki jednorazowe do golenia)
  7. Codzienna higiena jamy ustnej powinna być uzupełniona płynami do płukania jamy ustnej ( usuwają płytkę nazębną, działają bakteriobójczo i wzmacniają szkliwo ze względu na zawartość fluoru)

Jak prawidłowo czyścić aparat ortodontyczny?

Ruchomy aparat ortodontyczny to w pewnym sensie „plastikowo-metalowa proteza zębowa”.

Sposób czyszczenie nie różni się w obu tych sytuacjach.

Producenci oferują całą gamę szczotek do protez i aparatów, ale często wystarczy klasyczna szczotka do paznokci o dużej powierzchni włosia. Dlaczego nie szczoteczka do zębów?

To proste, po pierwsze szczoteczka do zębów służy do czyszczenia zębów, po drugie pamiętajmy że użytkownicy aparatów to z reguły dzieci „szybkie jak błyskawica” o nadreaktywności i nieskoordyno-wanej  motoryce dłoni.

Im szybciej działasz , tym potrzebujesz większej szczotki , im trudniej utrzymać protezę w dłoniach tym trudniej ją oczyścić i najlepiej robić to nad zlewem wypełnionym wodą. Gdyby aparat upadł, nic się mu nie stanie. Myślę, że żaden rodzic nie lubi słyszeć „mamusiu, tatusiu, ja nie chciałem , to samo tak wypadło”. Problemy i źródła niepotrzebnych emocji i stresu najlepiej gasić w zarodku.

Ale pamiętajmy, sama woda nie umyje, tak więc dodatkowo warto zastosować klasyczne mydło lub specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia aparatów.

O czym pamiętać dbając o higienę jamy ustnej?

Wszystkie wcześniej wymienione zalecenia dotyczące mycia zębów przez użytkownika aparatu ortodontycznego powinny być bezwzględnie przestrzegane.

 

Dodatkowo warto nie zapominać o całym spektrum profesjonalnych zabiegów profilaktyki stomatologicznej:

  1. Scalling i piaskowanie zębów – precyzyjne usuwanie kamienia i osadu
  2. Lakierowanie zębów – pokrycie zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru, co zmniejsza szanse na powstanie ubytków próchnicowych

 

Zdrowy rozsądek i wieloletnie obserwacje podpowiadają, że zabiegi te należy wykonywać co 3-6 miesięcy i bezwzględnie po zdjęciu aparatu stałego.
Chcemy przecież mieć równe, a przede wszystkim zdrowe zęby.

Zapraszamy. Skorzystaj z doświadczenia naszych specjalistów.

Gabinet stomatologiczny Ortoprotex, Łódź, ul. Przybyszewskiego 12